Memorial Hastanesi' nden "Denizde 1 saatten fazla kalmayın" uyarısı ATAŞEHİR

Prof. Dr Kavaklı ayrıca güneş ışığını ve sıcaklığını kendine çekmemesi için açık renkli şemsiyeler,tenteler,tente,branda,mafsallı tente ya da hava sirkülasyonunu sağlayan hasır şemsiyeler tercih edilmesi gerektiğini belirtti.ataşehir

Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı denizde ya da havuzda 1 saatten fazla kalınmaması gerektiğini bildirdi.
 

 Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümünden Prof. Dr. Birsel Kavaklı cildin sürekli suda kalmasından dolayı örtü tabakasında zedelenmeler olabileceğini ve bunun ciltte kurumaya yol açacağını belirterek, denizde ya da havuzda 1 saatten fazla kalınmaması gerektiğini bildirdi.

Memorial Hastanesi' nden yapılan açıklamada yaz aylarında tatil planları yaparken çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabileceği unutulmamasının gerektiği belirtilerek, bu dönemdeki en önemli tehlikelerin; aşırı sıcaklar, güneş yanıkları, deniz ve havuz enfeksiyonları ile yaz ishalleri olduğu  ifade edildi.

Açıklamada Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, yazın sağlıklı bir tatil yapabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında da bilgi verdi.

Prof. Dr. Kavaklı, tatil için seçilen yerin koşullarının önemini vurgulayarak,  "Yurt içi seyahat düşünülüyorsa; kıyafetler, gidilecek yere göre ayarlanmalıdır. Yazlık kıyafetlerin yanı sıra; akşamları serin olabileceği düşünülerek uzun kollu kıyafetler ya da şal götürülebilir. Kronik hastalıkları olanların ilaçlarını yanlarından ayırmamaları ve kalacakları gün sayısı kadar yedeklemeleri çok önemlidir. Otelde konaklanacaksa, gidilecek yerin mutfağında mutlaka diyet yemekler bulunmasına özen gösterilmelidir. Tatil döneminde tercih edilmesi gereken giysiler; güneş ışınlarını kendine çekmeyen, açık renkli, pamuklu, teri çekebilen kumaşlardan üretilmiş olmalıdır. Bu tür giysiler, serinletici ve güneş ışığına direkt maruz kalınmasını önleyici özelliktedir" ifadelerini kullandı.

Saat 10.00- 16.00 arası güneşe çıkılmaması konusunda uyarıda bulunan Prof. Dr. Kavaklı, bu saatler arasında dışarıya çıkılması gerekiyorsa, güneşi yansıtan ten ile temasını engelleyen şapka ve beyaz uzun kollu kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Kavaklı ayrıca serinlemek açısından bazen şapkaların ıslatılarak kullanıldığını, ancak bu uygulamayı sürekli tekrarlamanın doğru olmadığının altını çizdi. Kavaklı, ıslak bir şapka ya da kıyafet ile deniz kenarında ya da yüksek bir yerde rüzgara maruz kalmanın, "fibromiyalji" denilen kas ve iskelet sistemi hastalıklarına neden olabileceğini sözlerine ekledi. Prof. Dr Kavaklı ayrıca güneş ışığını ve sıcaklığını kendine çekmemesi için açık renkli şemsiyeler ya da hava sirkülasyonunu sağlayan hasır şemsiyeler,tenteler tercih edilmesi gerektiğini belirtti.ataşehir


Whatsapp ile ulaşın Whatsapp ile ulaşın